Translate

понедељак, 17. новембар 2014.

ŽENSKO OKO - MUŠKO OKO


  
  Ako ste čitali moj tekst OD KREČENJA DO RAZVODA (ako niste, pročitajte!) onda se, verovatno sećate priče o tome kako boje vide muškarci, a kako boje vide žene. Već sam vam rekla da je ovo naučno dokazana činjenica. E, sad, nauka je jedno, a život drugo! I, čini mi se, da kada je reč o razlikama između muškaraca i žena i večitoj borbi ko je bolji, pametniji i lepši, uvek je korisno pozvati se na nauku! Naravno, kada nauka "radi" u vašu korist!



   Nedavno sam naišla na ovu duhovitu ilustraciju "naučno dokazane činjenice". I pomislila sam, autor mora da je žena, koja je nedavno krečila svoj stan!
   Zato, kada vaš muškarac za novu tirkiznu zavesu, čija se boja preliva od divne, zelene boje prolećne trave do tamne boje morskih dubina, jednostavno kaže da je PLAVA, ne nervirajte se! To je tako! I nauka je to dokazala!
 

среда, 12. новембар 2014.

KUHINJA - drugi deo



    Znam da, kada vidite kuhinju koja vam se sviđa, pomislite „BAŠ JE LEPA!“ Tada ne primećujete da li je funkcionalna, da li se vrata dobro otvaraju, koliko morate da hodate od frižidera do sudopere i da li bi u nju mogli stati svi vaši sudovi. Ali, znate da je lepa! I to je važno! Iskreno govoreći, šta će vam najfunkcionalnija kuhinja na svetu ako vam se ne sviđa?
   Da vam sada pišem o tome šta je vama lepo, a šta ne, priznaćete, nema mnogo smisla. Ali mogu da vam pomenem na šta treba da obratite pažnju.
   Prvo, ako je vaša kuhinja otvorena prema trpezariji ili dnevnoj sobi, trebalo bi da pokušate da je uklopite u ostatak enterijera. To možete učiniti odabirom istog stila, materijala ili boje.

 Može se postići odličan rezultat i ako odaberete kuhinju u potpunoj suprotnosti sa ostatkom prostorije, ali tu morate biti jako pažljivi i iskusni.
   Danas se kuhinje prave od univera, medijapana i punog drveta. Univer i medijapan se proizvode u širokoj paleti različitih boja i dezena. Koji ćete odabrati zavisi, naravno, od vas. Za male kuhinje, koje nemaju dovoljno svetla, odaberite materijal svetlije boje i sjajne površine. Takve površine odbijaju svetlost, čine da prostorija izgleda veće i deluju „čistije“. 
                  kuhinja od farbanog MDF-a - proizvedeno ZARR d.o.o.Beograd
 Za veće kuhinje sa dosta prirodnog svetla možete koristiti i tamnije boje.


  Odličan izbor može biti i kuhinja u dve boje. U ovom slučaju, za donje elemente se obično odabira boja tamnija od one koji se koristi za gornje elemente. Takve kombinacije čine da kuhinja izgleda elegantno, moderno i nimalo dosadno!
 
  Dezeni koji imitiraju puno drvo, a kojih na tržištu ima u širokoj paleti tonova, vrlo su zahvalni za korišcenje.
 
 Dezen godova u različitim nijansama i prelivima daje kuhinji prirodan izgled. Ovakva kuhinja neće izgledati hladno i industrijski. Prirodan ton je pogodan za kombinovanje i slaže se sa skoro svakom bojom. 

  Kuhinje od punog drveta su klasika! Ako niste ljubitelj noviteta i savremenog dizajna, ovo je pravi izbor za vas. Odaberite ovakvu kuhinju i nećete pogrešiti! I ove kuhinje, zahvaljujući novim tehnologijama, možete odabrati u različitim bojama i nijansama.
                            KEDAR Stolarija Berezni - www.kedar.co.rs

  Bez obzira za koji materijal i boju odabrali, uvek istovremeno birajte i dezen radne ploče. Prislonite materijal koji želite za kuhinjske elemente uz ploču koju želite i dobro pogledajte da li vam se ta kombinacija sviđa. Ovo je naročito važno ako ste se odlučili za dvobojnu kuhinju – ploča mora da se slaže i sa donjim i sa gornjim elementima. 

  Da li odbrati staklene gornje frontove ili ne, pitanje je sad! I to  zavisi od vas! Danas na tržištu imate ponudu različitih stakala, od običnih providnih do bojenih, peskiranih sa različitim motivima.


 Staklo, kao detalj, kuhinju može oplemeniti i dati joj dodatni sjaj. Zato se danas staklo koristi i za izradu gornjih ploča za pultove.
Potpuni hit u dizajnu kuhinja danas su staklene zidne obloge koje se koriste umesto pločica. Izrađuju se u različitim bojama i dezenima i njihovim kombinovanjem mogu se postići neverovatni efekti.
 
  Sve ostale detalje, ručice, dodatke i ukrase birajte u skladu sa stilom kuhinje. Uz  rustičnu kuhinju ne slažu se moderne ručice, to i sami znate.
 
   Da zaključim, sa kuhinjama je kao sa muškarcima – može biti i najbolji i najpametniji, ali ako vam se ne sviđa, sa njim nećete uživati!  Još nešto, kao i sa muškarcima, ako ne možete da pronađete idealnu, probajte da poboljšate ono što imate. Ovako...

    Više detalja o fotografijama pročitajte na FACEBOOK starnici MOJA KUĆA JE NAJLEPŠA

петак, 31. октобар 2014.

KUHINJA - prvi deo




   Iz nekog, meni nepoznatog razloga, najteže mi je bilo da napišem tekst o kuhinjama. Mislim da je to prostorija koju najviše volim, dakle nije u tome problem. Problem je u tome što sam najviše projektovala kuhinje i znam o koliko detalja treba misliti. I nisam znala odakle da  počnem. A moram da počnem! Dakle,...da počnemo!

 detaljnije o fotografijama na FACEBOOK stranici MOJA KUCA JE NAJLEPSA
  
   Položaj kuhinje u stanu određen je mestom vodovodnih i električnih instalacija  koje su za kuhinju predviđene. Ako kuhinju želite da premestite na neko drugo mesto u stanu, to će zahtevati dodatne građevinske radove, pa o tome dobro razmislite pre nego što se upustite u taj poduhvat.
   Na početku proverite stanje zidova, podova, električnih vodova, broja i mesta utukača i rasvetnih jedinica, vodovodne instalacije, mesta i broj priključaka za odvod, ventilacione otvore. Sve ovo morate popraviti, zameniti, dodati šta nedostaje, premestiti i doraditi pre nego što prostoriju napunite nameštajem. Ako to ne uradite na početku, svi naknadni radovi će vam oduzeti mnogo vremena, rada, strpljenja i novca.
   Raspored kuhinjskih elemenata je vrlo sličan slagalici – elemente koje imate morate poređati u prostor koji imate, poštujući određena ograničenja, tako da dobijete najbolje rešenje. Nije jednostavno! 

 detaljnije o fotografijama na FACEBOOK stranici MOJA KUCA JE NAJLEPSA
  
   Raspored elemanata u kuhinji ima četiri osnovna tipa:
1)   redni – kada su elementi poređani u red, duž jednog zida. To je raspored koji se koristi u jako uskim kuhinjama. Smatra se da u takvoj kuhinji može da radi samo jedna osoba kojoj je potrebno min 760mm širine slobodnog prolaza za nesmetani rad.
 detaljnije o fotografijama na FACEBOOK stranici MOJA KUCA JE NAJLEPSA
  

2)   paralelni – elementi su raspoređeni duž dva naspramna zida, sa prolazom kroz sredinu. Prolaz mora biti širok najmanje 760mm,
3)   elementi u obliku slova L – koriste se dva zida kuhinje, da bi se povećala radna površina. Ovde se javlja problem iskorišćenje ugaonog elementa.
 detaljnije o fotografijama na FACEBOOK stranici MOJA KUCA JE NAJLEPSA
  

4)   elementi u obliku slova U – ovaj raspored je najbolji za kuhinje veće površine, gde se koriste tri zida prostorije. Ne preporučuje se ako je dužina kraćeg zida manja od 1,90m.

 detaljnije o fotografijama na FACEBOOK stranici MOJA KUCA JE NAJLEPSA
  
Ako je prostorija u kojoj će biti vaša kuhinja nepravilnog oblika, sa upustima, stubovima, kosim krovom, gredama, onda verovatno ne možete kupiti standardne kuhinjske elemente već ih morati praviti po meri.


 Savet – dobro definišite šta želite a rešenje prepustite stručnom licu koje budete angažovali.

  Bez obzira da li ćete kuhinju praviti po meri ili planirate da kupite gotove elemente, trebalo bi da znate koju belu tehniku ćete ugraditi u kuhinju. Pod tim podrazumevam da znate tačno proizvođača, model, tip i oznaku uređaja koji će biti u vašoj kuhinji. Ovo je važno jer savremeni uređaji mogu imati neuobičajne načine ugradnje i neće odgovarati standardnom elemementu.
   Postoje neka nepisana pravila o rasporedu elemenata u kuhinji. Tako, na primer, smatra se da frižider, šporet i sudopera ne bi trebalo da stoje jedan uz drugi, već ih treba odvojiti kuhinjskim elementom. Tehnologija izrade bele tehnike je toliko napredovala da ovakva pravila više nemaju smisla. Zato probajte da napravite raspored koji vama najviše odgovara i koji će vam omogućiti nesmetan rad u kuhinji. 

 detaljnije o fotografijama na FACEBOOK stranici MOJA KUCA JE NAJLEPSA
  
Ali ipak pazite na sledeće:
-         ako vam je kuhinja uska opredelite se za uža vrata na šarke na elementima da bi mogli nesmetano da ih otvorite,
-         ne zaboravite da isplanirate mesto gde ćete držati veće sudove. Morate imati jedan širi element sa pomičnom unutrašnjom policom.
-         Ako ste planirali visoki element na izvlačenje, morate ga postaviti tako da imate dovoljno mesta za izvlačenje da bi mogli dohvatiti i sitnice u dnu police
   

 detaljnije o fotografijama na FACEBOOK stranici MOJA KUCA JE NAJLEPSA
  

-         na tržištu postoje raznovrsni dodaci za kuhinjske elemente koji vam štede prostor, pomažu u ogranizaciji unutrašnjosti elemenata i omogućavaju da iskoristite svaki raspoloživ prostor. Iskoristite ih!
-         gornji elementi se danas prave vrlo visoki, da bi se iskoristila cela visina prostorije. To je odličan način da najviše gornje police iskoristite za odlaganje stvari koje ne koristite stalno,
-         nemojte, po svaku cenu, tražiti da elementi koji su trenutno u modi budu i u vašoj kuhinji. Ako imate nizak plafon, elementi „na kip“ nisu za vas, bez obzira koliko su IN!
-         isto važi i za belu tehniku – ako imate malu kuhinju, dupli „side by side“ frižider sa ledomatom NIJE za vas. 
   

 detaljnije o fotografijama na FACEBOOK stranici MOJA KUCA JE NAJLEPSA
  

-         ne pretrpavajte kuhinju! Znam da na tržištu ima različitih, divnih detalja za kuhinju, koji vam se sviđaju, ali ne možete ih staviti sve odjednom. Viseće svetiljke sa Swarovski kristalima, mesingani držači za krpe i „dim“ staklo u aluminijumskom ramu ne idu u istu kuhinju!
  
  Pored kupatila, kuhinja je prostorija u kojoj se stvara velika količina vodene pare. Zato je jedan od najvaznijih problema koje morate rešiti, provetravanje. Ako vaša kuhinja ima prozor i prirodnu ventilaciju, nemate razloga za brigu. Možete instalirati  aspirator manje snage koji će vam pomoći kod uklanjanja mirisa i to je sve! Ako nemate prozor onda morate imate aspirator velike jačine.
  Rasveta u kuhinji mora biti prilagodjena njenoj nameni. Pored centralnog osvetljenja, korisno je imati i odvojenu rasvetu za radne površine. Tu se možete odlučiti za viseće svetiljke iznad radne površine, skrivenu rasvetu ugrađene u dno gornjih elemenata ili ukrasne svetiljke na zidovima kuhinje. 

 detaljnije o fotografijama na FACEBOOK stranici MOJA KUCA JE NAJLEPSA
   
Sve ovo su tehničke karakteristike kuhinje. A sada o estetici!

четвртак, 23. октобар 2014.

TRPEZARIJA



 

    U današnjim novim stanovima, imati trpezariju kao zasebnu prostoriju može se smatrati luksuzom.  Trpezarijski deo je obično u okviru dnevne sobe ili kuhinje. Bez obzira gde ste predvideli da bude vaša trpezarija, pri njenom opremanju, morate obratiti pažnju na nekoliko stvari.
  Odabir stola – veličina i oblik stola koja vam odgovara zavisi od broja osoba koje će u trpezariji obedovati. Treba da znate da okrugli stolovi zauzimaju manje mesta u prostoru i oko njega se može smestiti više ljudi. 

  detaljnije o fotografijama pogledajte na FACEBOOK stranici MOJA KUĆA JE NAJLEPŠA

Takođe, dobro je da odaberete sto koji može da se razvlači, što će vam biti korisno kada treba da ugostite više osoba. Ako će za stolom obedovati deca, staklena ploča nije najbolje rešenje.
   Odabir stolica – odmah da znate, stolovi i stolice ne moraju biti stilski uskladjeni. Odaberite stolice udobne za duže sedenje. U salonu nameštaja, sedite na stolicu koja vam se sviđa i odaberite po udobnosti. Sedište mora biti na visini koja omogućava da vam dok sedite stopala budu na podu. Naslon stolice pomaže da sedite udobnije, ali ne sme biti suviše visok, tvrd ili iskošen. Nasloni za ruke mogu biti nepraktični za trpezariju jer ograničavaju pokrete ruku i mogu smetati prilikom obedovanja. 

detaljnije o fotografijama pogledajte na FACEBOOK stranici MOJA KUĆA JE NAJLEPŠA

Ako, ipak, volite takve stolice, može te ih odabrati za mesta na čelu stola. Osoba koja tu sedi ima više mesta nego ostali i rukohvati neće biti problem.
   Morate misliti i o ovome: da bi osoba udobno sedela za stolom potreban je prostor od 50cm od stola. Isto toliko prostora  je potrebno ostaviti da bi osoba koja poslužuje mogla da priđe svakom gostu.
    Odaber nameštaja – nameštaj za trpezariju, pored stola i stolica čini i komoda. Ona je predviđena za odlaganje posuđa, pribora i galanterije za ručavanje.  
   
detaljnije o fotografijama pogledajte na FACEBOOK stranici MOJA KUĆA JE NAJLEPŠA
Njihova gornja ploča može koristiti za odlaganje posuda sa hranom, čime se olakšava posluživanje.Ako posedujete skupo, dragoceno ili ukrasno posuđe i želite da ga izložite, odaberite komodu koja ima police i staklena vrata u gornjem delu. Mesto koje odaberete za komodu mora biti takvo da ona ne smeta posluživanju hrane i obedovanju

    Rasveta, tepih,...- osnovna rasveta u trpezariji mora biti luster iznad stola. Postavite ga tako da bude centriran u odnosu na sto. Njegova visina mora omogućavati dobro osvetljavanje stola, ali ne sme biti suviše nisko da smeta osobama koje sede za stolom. Ostala rasvetna tela u trpezariji mogu biti diskretnija i usmerena na detalje koje zelite naglasiti: slike, vitrinu, ukrase,...
      Kada birate prostirku za pod u trpezariji, pored dezena, boje i lepote, obratite pažnju i na materijal od kog je napravljen. Potreban vam je materijal koji se lako održava. „Čupavi“ tepih od vune, može lepo da izgleda, ali ćete ga mrzeti posle prvog čišćenja! 
  detaljnije o fotografijama pogledajte na FACEBOOK stranici MOJA KUĆA JE NAJLEPŠA
Trpezariju ne bi trebalo pretrpavati ukrasima. Dobro osvetljena slika na zidu je dovoljna. Neka vaša staklena vitrina sa servisom koji ste nasledili, bude centralni ukras u prostoriji.
    


Izgled svoje trpezarije uskladite sa dnevnom sobom ili kuhinjom čiji je deo. Tako ona postaje satavni deo vašeg stana koji možete koristiti i za druge, različite aktivnosti.

detaljnije o fotografijama pogledajte na FACEBOOK stranici MOJA KUĆA JE NAJLEPŠA

понедељак, 13. октобар 2014.

DNEVNA SOBA - drugi deo



 

Pogledajte svoj crtež dnevne sobe. Crtez primera koji sam vam ja dala  izgleda ovako:

   Kao što možete zaključiti na ovom primeru se odvajaju dva prostora – prostor za sedenje, druženje, primanje gostiju i prostor za čitanje, učenje, slušanje muzike, hobije....
  Sada ucrtajte glavne smerove kretanja kroz prostoriju. To su kretanja između različitih delova prostorije. Ovaj korak je važan jer vam omogućava pregled prostorije i pokazuje vam pravce gde ne smete planirati nikakav nameštaj.

  Takođe, morate obezbediti i mogućnost kretanja u tzv. sekundarnim ili manje važnim pravcima, kao što je prilaz prozoru, pravac od mesta za sedenje do televizora, od mesta za sedenje do ormarića za piće,....I te smerove kretanja ucrtajte. Tu možete postaviti manje komade nameštaja koji se lako mogu pomeriti ili obići.

PROSTOR I NAMEŠTAJ ZA SEDENJE
   Prostor namenjen sedenju i druženju ukućana i gostiju je centralni prostor u dnevnoj sobi (što ne znači da mora biti u centru sobe). Tu se ukućani moraju osećati prijatno i udobno. Kroz taj prostor ne sme prolaziti ni jedan pravac kretanja. Odaberite nameštaj koji je udoban za duže sedenje, sa sedištima različitih visina, dubina i tvrdoće.
više detalja o slikama pročitajte na FACEBOOK stranici MOJA KUĆA JE NAJLEPŠA

 Kombinujte trosede sa foteljama, niskim  stolicama, tabureima,...Zapamtite da je najprijatniji položaj za sagovornike ako sede pod pravim uglom. Grupišite mesta za sedenje tako da sagovornici mogu da učestvuju u razgovoru bez potrebe da povise glas. 

  
 više detalja o slikama pročitajte na FACEBOOK stranici MOJA KUĆA JE NAJLEPŠA

Takođe, grupišite sedišta tako da ni jedno mesto ne bude izolovano, da bi osoba koja tu sedi mogla učestvovati u razgovoru. I nikada, nikada ne postavljajte stolice duž zida – to je vaša dnevna soba a ne zubarska čekaonica! 

više detalja o slikama pročitajte na FACEBOOK stranici MOJA KUĆA JE NAJLEPŠA

Najbolje je ako možete da kupite komade nameštaja koji imaju „duplu“ funkciju, kao što je klub stočić sa skrivenim dodatnim sedištima ili tabure koji ima prostor za odlaganje,....

PROSTOR I NAMEŠTAJ ZA ČITANJE, UČENJE,....
   Ako u porodici imate đaka ili studenta, ili ako vaš posao zahteva rad i kod kuće onda vam je neophodan prostor za rad. Takav prostor možete organizovati u jednom delu dnevne sobe. Postarajte se da, ukoliko je to moguće, bude odvojen od dela u kome se sedi. Nameštaj koji birate mora biti u skladu sa ostatkom dnevne sobe i mora omogućavati udoban rad. Nemojte zaboraviti da obezbedite i nameštaj za odlaganje knjiga, pribora za pisanje ili pribora za hobije. Takođe je važno da tom prostoru obezbedite dobru rasvetu.
  Znam da će zvučati malo neverovatno, ali kutak za kućnu kancelariju možete organizovati u vrlo malom prostoru. Evo nekih primera:

više detalja o slikama pročitajte na FACEBOOK stranici MOJA KUĆA JE NAJLEPŠA


PROSTOR ZA DECU
  Ovaj deo dnevne sobe može se nazvati i slobodan prostor. Naime, ako će u vašem stanu živeti i mala deca morate im obezbediti deo za igru. Znam da ste planirali da se oni igraju u svojoj sobi, ali i sami znate da deca vole da se igraju u prostoriji u kojoj borave odrasli. To i nije tako loše, jer su ipak sigurniji  uz vas. Zato odvojite mali prostor u dnevnoj sobi (ovde mislim na slobni prostor poda) koji će biti  bez nameštaja. 

više detalja o slikama pročitajte na FACEBOOK stranici MOJA KUĆA JE NAJLEPŠA

Ako u jedan ugao stavite i  korpu za igračke vaše dete će uživati. A to i jeste svrha svakog doma!

PROSTOR ZA TRPEZARIJU


  Vrlo često se u okviru dnevne sobe mora odvojiti i prostor za trpezariju. Iako vam trpezarijski sto sa stolicama može oduzeti značajan deo prostorije, takav raspored ima i svojih prednosti.  Sto vam, osim za obedovanje, može poslužiti i kao radna površina za različite hobije, može koristiti deci za učenje ili kao odlično mesto za druženje sa prijateljima uz neku društvenu igru. 


 Dnevnu  sobu morate dobro i osvetliti. Osim uobičajnog centralnog osvetljenja, najbolje je svakom pojedinačnom prostoru dati odgovarajuću rasvetu. Ovde se oslonite na zdrav razum! Mesto gde se uči ili čita mora imati jako, usmereno svetlo. Najbolje su lampe sa mogućnošću podešavanja jačine i pozicije svetla. Za deo prostorije gde se razgovara, odmara ili gleda TV potrebno je ugodno, prigušeno svetlo. Za zabave i proslave sa puno gostiju morate imati raskošno centralno osvetljenje.
  
   Zavese, prostirke, ukrasi, slike i ostala prateća oprema biće tema za sledeći post.
 

понедељак, 6. октобар 2014.

DNEVNA SOBA - prvi deo



  

     Dnevna soba je najopterećenija prostorija u stanu. Ona je mesto gde se spoljni svet spaja sa vašim ličnim prostorom. To je prostorija gde ukućani provode najviše vremena i gde primamo goste. Zato ona mora da zadovolji različite potrebe ukućana. 
  


     I još nešto, dnevna soba nikada nije dovršena do kraja! Jer, kao što sam već pomenula, ona mora da zadovolji različite potrebe svih ukućana i kako se ukućani menjaju (deca rastu, roditelji menjaju poslove, menjaju se hobiji...) tako i dnevna soba mora da se prilagođava tim potrebama. Zato budite spremni da svoju dnevnu sobu konstantno menjate i prilagođavate.

ŽIVOT U DNEVNOJ SOBI
  Znamo da svaka porodica ima svoje specifične zahteve koji se zasnivaju na njihovim navikama, potrebama i hobijima. Prilikom planiranja prostora potrebno je voditi računa o glavnim i sporednim aktivnostima ukućana, kao i o zajedničkim i pojedinačnim potrebama svakog člana porodice.
   Počnite takvu analizu potreba svoje porodice bez predrasuda. Nemojte samo prepisivati potrebe koje su zajedničke svakoj porodici. Baš te navike koje ima vaša porodica a razlikuju se od svih ostalih čine vas jedinstvenim. I zbog tih različitosti vaša dnevna soba će biti jedinstvena.

         više o fotografijama čitajte na facebook stranici MOJA KUĆA JE NAJLEPŠA
   Prvo sačinite spisak svih delatnosti koje će vaši ukućani obavljati u dnevnoj sobi. Zatim spisak nameštaja koji vam je potreban i prateće opreme. Otprilike ovako:
   Delatnosti – sedenje, razgovaranje, pisanje, čitanje, sviranje, gledanje televizije, učenje, dremanje, šivenje, slikanje, igranje, druženje, spavanje, slušanje muzike, ...
   Nameštaj – garniture za sedenje (dvosed, trosed, ugaona garnitura, kauč...), fotelje, stolovi (središnji klub sto, pomoćni, na rasklapanje, pisaći, stalak za note,...), stolice (niske, taburei, na rasklapanje,...), komode ( za TV, muzičke uređaje, ukrasne predmete, knjige,....), police (otvorene i zatvorene),...
    Prateća oprema – tepisi, prostirke, zavese, lampe, slike, ukrasni detalji, knjige, vaze, jastučići,  pribor za hobije, muzički instrument, pribor za pisanje, telefon, stalak za CD,....
    
Napravite ovakav spisak za svoju porodicu. I sve to što je na spisku morate staviti u svoju dnevnu sobu. Pogledajte crtez svoje dnevne sobe ( u razmeri 1m = 2cm) koji ste napravili na početku. Da li možete svemu što imate na svom spisku naći mesto na svom crtežu?


   Idemo redom, jedno po jedno!

четвртак, 18. септембар 2014.

OD KREČENJA DO RAZVODA





   Boja  predstavlja jedan od prvih elemenata enterijera koji ljudi primećuju. Oni možda neće pričati o paleti boja, ali će prokomentarisati da soba deluje prijatno, skupo, hladno, bogato, prostarno, elegantno ili intimno. To su utisci koji direktno proizilaze iz boja koje se koriste. Zato je jedan od najlakših i najbržih načina da izmenite svoj enterijer – krečenje.
  
           više o fotografijama čitajte na facebook stranici MOJA KUĆA JE NAJLEPŠA

   Na početku priče o izboru boje moram da vam dam jedno objašnjenje. Boja koju „vidimo“ je više senzacija nego opipiljiva stvar. Utisak koji neka boja ostavlja na nas je vrlo individualan i zavisi od mnogo faktora. Da li ste znali da razmak izmedju očiju utiče na naše „vidjenje“ boje?
   Jedna moja prijateljica je želela da osveži svoju dnevnu sobu i za boju zidova izabrala je dve nijanse vrlo svetle „kajsija“ boje. Tri dana se borila sa majstorima uklapajući te dve nijanse, birajući gde će koja biti korišćena i koliko puta će biti nanešena na zid. Kada je četvrtog dana, ponosno pokazala svoje delo suprugu, on je slegao ramenima i rekao:“Meni su svi zidovi isti!“ Ona je tada zatražila momentalni razvod!!! Odmah da vam kažem, nisu se razveli. Da i vi ne bi imali ovakvu bračnu krizu, da vam objasnim - receptori za boju u očima žena su osetljiviji od receptora za boju u muškim očima. Zato žene mogu da razlikuju više nijansi jedne boje. Zato on, zaista, NIJE VIDEO razliku u boji zidova. I zato, drage dame, kada birate nijanse boja za zidove nemojte odabrati one koje se nalaze jedna do druge na karti uzoraka. Odaberite osnovnu, koja vam se sviđa, pa drugu ili najbolje treću od nje. Tako će u vašem dekoraterskom  remek-delu uživati svi ukućani.
   Jasno vam je da svaka boja svojim tonom, nijansom i sjajem doprinosi osećanju koje ostavlja na posmatrača.
CRVENA  je boja vitalnosti, energije i agresije. Ona je jaka i uzbuđujuca i može da izazove fizičke raekcije, kao što su povišen krvni pritisak i ubrzan rad srca.
PLAVA je boja mira, harmonije i predanosti. Utiče na fokus i oštrinu uma. Daje osećaj prostranosti ali može prostor učiniti hladnim.
    
            više o fotografijama čitajte na facebook stranici MOJA KUĆA JE NAJLEPŠA

ZELENA je skladna boja i vezuje se za zdravlje i svežinu. Zbog svoje raznolikosti u prirodi, odlična je pozadina svim zemljanim tonovima. Može se upariti sa skoro svakom bojom.
ŽUTA je boja svetlosti i svežine. Zajedno sa NARANDŽASTOM smatra se energičnom i stimulativnom bojom, pa se preporučuje za prostorije namenjene igri i zabavi.
LJUBIČASTA I LILA prostoru donose smirenost i duhovnost.
       više o fotografijama čitajte na facebook stranici MOJA KUĆA JE NAJLEPŠA

ROZE je boja nežnosti i mekoće. Jači tonovi roze boje zrače strašću.  
    BELA, CRNA, SIVA su neutralne boje i koriste se za naglašavanje boja. Mogu biti dobra osnova za dizajn nekog prostora. Neutralnim se smatraju sve prirodne boje drveta, kamena, peska, meda... Ako ne želite da pogrešite koristite ove boje kao osnovu za dizajn, pa onda dodajte boje koje volite.
   
   Dobro je da znate i ovo:
  -   boja na velikoj površini zida delovaće mnogo jače i  intenzivnije od iste boje na karti boja u farbari (pazite na to!)
-         količina svetla u prostoriji može značajno uticati na utisak boje. Za prostorije koje su mračnije koristite svetlije nijanse boja.
  
       više o fotografijama čitajte na facebook stranici MOJA KUĆA JE NAJLEPŠA

-         ako koristite rasvetu sa abažurima imajte u vidu da boja abažura kroz koji prolazi svetlost može značajno da izmeni ton boje
-         tople boje (žuta, narandžasta i crvena) su „žive“ i imate utisak da vam se „približavaju“, dok su hladne boje (plava, ljubičasta i zelena) umirujuće i „daleke“ i pojačavaju osećaj prostora,
-         jaka boja na donjem delu zida vizuelno smanjuje visinu prostora
    
        više o fotografijama čitajte na facebook stranici MOJA KUĆA JE NAJLEPŠA

-         ako je podna lajsna iste boje kao pod soba će delovati veće,
-         ako želite da vam soba bude u jednoj boji onda, obavezno, koristite različite teksture površina i materijale različitog nivoa sjaja,
-         bela boja pojačava sve boje koje je okružuju a crna ih prigušuje

   Značenje neke boje zavisi i od kulturnog nasleđa, religije i podneblja gde se koristi. Crvena je, na primer, u hrišćanskoj religiji boja Hristove krvi i simbolizuje mučeništvo, ali je i boja Svetaca. Za Kineze je crveno boja sreće i radosti, dok je Kelti i Indijanci dovode u vezu sa smrću i nesrećom.
  Dominantne boje u svim ekvatorskim zemljama su boje tarakote, cigle, zatim zelena, žuta, crvena i plava. U zemljma Sredozemlja bela i sve nijanse plave dominiraju  u svakom enterijeru.

  Da zaključim, koju boju ćete odabrati za svoj enterijer zavisi samo od vas. Ne plašite se boja. One vam mogu učiniti život mnogo veselijim!
         

  Ako sam nešto propustila da objasnim, a želeli bi da znate, pišite mi! U sledećim postovima pisaću o svakoj prostoriji posebno.